W Japonii kawę można spotkać od ponad 200 lat. Jej popularność znacznie wzrosła w połowie XX wieku, a dzisiaj Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z największych importerów tego nietuzinkowego ziarna na całym świecie. Kawa po japońsku występuje w wielu wersjach, jednak podium zdecydowanie zajmuje kawa mrożona
Japońska kawa mrożona
Hasło „japońska kawa mrożona” często z automatu kojarzona jest z cold brew. Istnieje jednak różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami kaw. W przypadku cold brew mamy do czynienia z bardzo długim procesem parzenia, jeśli chodzi o kawę po japońsku, wystarczy zaledwie 10 minut przygotowań, by móc cieszyć się jej wyjątkowym smakiem. Mrożona kawa po japońsku charakteryzuje się delikatnym smakiem bez goryczki i kwasowego posmaku. Japońska kawa mrożona świetnie sprawdza się podczas upałów, kiedy nikt nie ma za dużej ochoty na gorące napoje.
Jak przygotować kawę po japońsku w domu?
Przygotowanie kawy po japońsku to nic trudnego. Z łatwością przyrządzisz ją w domowym zaciszu, niezależnie od tego, jakie umiejętności posiadasz. Wystarczy, że pod ręką znajdziesz:
- Filtr papierowy,
- Wagę do odmierzenia składników,
- Młynek do kawy,
- Zaparzacz do kawy lub dripper,
- Ziarna kawy ulubionego rodzaju,
- Kostki lodu,
- Gorącą wodę,
- Wysoką szklankę lub ulubiony kubek.
Dokładna ilość kawy oraz kostek lodu zależy od indywidualnych preferencji. Uniwersalny napój można uzyskać używając 30 gram świeżo mielonej kawy, 120 gram kostek lodu oraz 300 gram gorącej wody. Jeśli pierwsza kawa nie do końca spełni nasze oczekiwania, następnym razem warto poeksperymentować.
Przygotowanie kawy krok po kroku:
- Kostki lodu wsyp do kubka lub szklanki.
- Przygotuj zaparzacz – włóż do niego filtr i wsyp kawę.
- Zaparzacz lub dipper zlokalizuj nad kubkiem z lodem, gdyż zaparzona kawa musi spadać bezpośrednio na lód.
- Powoli wlewaj gorącą wodę przez dipper lub zaparzacz, a kawa będzie ściekać po kostkach lodu.
Kawa po japońsku to fantastyczny napój, który rewelacyjnie urozmaici letnie popołudnia. Bez obaw można do niej dolać mleka, mleka skondensowanego, słodkiej śmietanki, cukru czy poeksperymentować w ilością lodu.