Kawa to jeden z najchętniej i najczęściej spożywanych napoi. Jedni piją ją, aby się po prostu obudzić, inni zaś uwielbiają delektować się jej cudownym aromatem i smakiem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ilość spożytej kawy na dzień powinna mieć wyznaczone granice, gdyż przedawkowanie kofeiny, znajdującej się w tym pobudzającym napoju, jest groźne dla ludzkiego zdrowia.
Według lekarzy za bezpieczną dawkę kofeiny wyznacza się około 300 mg substancji, co w przeliczeniu odpowiada czterem filiżankom espresso, dwóm cappuccino lub kawom latte. Porcja ta jest nieco niższa dla osób z problemami sercowymi, kobiet w ciąży oraz dzieci.
Warto także pamiętać, że słynny alkaloid jest składnikiem nie tylko kawy, ale także napojów typu cola, czekolady, herbaty czarnej, gum do żucia czy leków przeciwbólowych. Zdarzają się jednak przypadki, że organizm sam wysyła sygnały świadczące o przedawkowaniu kofeiny.
Oto kilka z nich:
- Kołatanie serca – nieodpowiednia dawka kofeiny sprawia, że nadnercza produkują większą ilość adrenaliny. Nadmierna ilość hormonu prowadzi do częstszych skurczy serca, a co za tym idzie wyższego tętna, ucisku w klatce piersiowej oraz przyśpieszonego oddechu. W skrajnych przypadkach może stać się także przyczyną zawału.
- Nagłe skoki oraz wahania ciśnienia tętniczego – jest to szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z problemem stabilnego ciśnienia oraz leczących się na nadciśnienie tętnicze. Wysoka dawka kofeiny ułatwia szybki wzrost ciśnienia, po czym gwałtownie spada, czego skutkiem jest złe samopoczucie oraz obniżenie poziomu energii.
- Bezsenność – regularne spożywanie wysokich dawek kofeiny, utrzymującej się w organizmie kilka godzin, może doprowadzić do problemów z zasypianiem, rozregulowania rytmu snu, a w efekcie bezsenności.
- Ogólne osłabienie organizmu – wypłukiwanie lub słabe przyswajanie ważnych dla ludzkiego organizmu składników mineralnych to kolejny poważny skutek przedawkowania kofeiny. Niski poziom magnezu, witamin z grupy B, żelaza oraz cynku może doprowadzić do anemii.
- Kłopoty z koncentracją – przedawkowanie kofeiny sprawia, że organizm jest za bardzo pobudzony, a w późniejszym etapie energia drastycznie spada – skutkiem tego może być problem ze skupieniem myśli na powierzonych zadaniach i podstawowych obowiązkach.
- Ciągła potrzeba uzupełniania kofeiny – zbyt duże dawki kofeiny często powodują uzależnienie, co prowadzi do ciągłej potrzeby wsparcia organizmu kolejną filiżanką kawy lub napoju z dodatkiem substancji pobudzającej.
- Przewlekły zły nastrój – odczuwanie lęku, zdenerwowania, stresu oraz niepokoju jest jednym z nieoczywistych sygnałów świadczących o przedawkowaniu kofeiny, a tym samym też zazwyczaj bagatelizowanych. Nic bardziej mylnego, gdyż w przypadku osób ze słabą psychiką może to prowadzić do nasilenia objawów depresji.
- Zmiana koloru moczu – pomarańczowe bądź ciemnożółte zabarwienie moczu powinno zapalić czerwoną lampkę u każdej osoby, którą spotka taka sytuacja. Przedawkowanie kofeiny często świadczy o odwodnieniu organizmu. Stwierdzono także naukowo, że kofeina przyczynia się do tworzenia kamieni nerkowych.
- Brzydki zapach i suchość w ustach – częste spożywanie napoi zawierających kofeinę nadmiernie przesusza śluzówkę, czego skutkiem jest rozwój szkodliwych bakterii.
- Ból brzucha, problemy trawienne i zgaga – borykanie się z nieprzyjemnym pieczeniem w klatce piersiowej jest efektem przedostawania się kwasów żołądkowych do wyższego odcinka przełyku, co z kolei może być problemem związanym z przedawkowaniem kofeiny. Nierzadko spotykanym skutkiem jest także refluks.