Jak pozbyć się kofeiny z organizmu – 5 sposobów

Zbyt duża dawka kofeiny może być niebezpieczna dla naszego organizmu. Jeśli nie wywoła  trwałych skutków, na pewno jej nadmiar odczujemy w inny, przykry sposób. Warto więc znać ewentualnie działania, jakie można wykonać, by ten nadmiar usunąć.

Jaką ilość kofeiny można uznać za zbyt dużą?

Kofeina to związek zawarty nie tylko w kawie, ale również w herbacie czy napojach energetycznych, po które sięgają głównie młodzi ludzie. W mniejszych dawkach działa ona pobudzającą, dodaje sił, energii, pozwala się skupić, jednak w zbyt dużych może wyrządzić szkody.

Przedawkowanie kofeiny to moment, któremu towarzyszą dość charakterystyczne objawy. Przede wszystkim zauważamy kołotanie serca, podwyższone tętno, zawroty głowy, duszności, uczucie napięcia w okolicach klatki piersiowej. Do tego dochodzi trzęsienie się dłoni, ból brzucha, biegunka, suchość w ustach czy mocna zgaga. Jeśli pijesz kawę codziennie lub korzystasz z energetyków, warto wiedzieć, że bezpieczna dawka nie powinna przekroczyć 300 mg na dorosłego człowieka.

Jak pozbyć się kofeiny?

W sytuacji, kiedy zauważasz pierwsze oznaki przedawkowania, pierwszym i koniecznym krokiem jest zaprzestanie podawania jej do organizmu. Więc jeśli pijesz kawę czy inny napój – natychmiast go odstaw.

Żeby pozbyć się kofeiny, należy wprowadzić do organizmu dużo wody, która będzie w stanie ją wypłukać. Odpowiednie nawodnienie jest w stanie zwalczyć przedawkowanie. Warto jednak pić wodę często, ale małymi łykami.

Przedawkowanie należy częściowo przeczekać. Efekty działania kofeiny mogą trwać od 45 minut aż do 5 godzin. Każdy organizm jest inny i każdy broni się w innym tempie, dlatego warto być cierpliwym.

Posiłek bogaty w błonnik powinien pomóc w wydaleniu kofeiny z organizmu. Błonnik jest wolno trawiony, dlatego  pewnym sensie złagodzi działanie kofeiny w organizmie.

Zrelaksuj się lub przewietrz – to jeden ze sposobów, który nie tylko nieco pomoże podczas przedawkowania, ale dodatkowo dotleni Twój organizm i wesprze układ odpornościowy. Kofeina ma negatywny wpływ na organizm, dlatego warto się jej jak najszybciej pozbyć, a najlepiej powinno się uważać z jej ilością.