Dlaczego ekspres do kawy nie spienia mleka? Kilka przyczyn!

Obecnie praktycznie każdy tworzony ekspres automatyczny ciśnieniowy posiada na wyposażeniu spieniacz do mleka. Dzięki niemu właśnie można w bardzo szybkim tempie przygotować wspaniałą, pyszną , mleczną kawę, która osłodzi Ci każdy poranek. Jednak zdarza się, że czasem ten spieniacz przestaje działać. Szukasz przyczyn, które jednocześnie pomogą rozwiązać problem. Jakie są najczęściej powody, dla których spieniacz przestaje działać?

Układ mleka wymagający czyszczenia – najczęstsza przyczyna braku współpracy

Do jednych z najczęstszych powodów, które stoją za tym, że spieniacz nie spienia mleka jest jego zabrudzenie. Najszybszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest dokładne sprawdzenie, czy silikonowe rurki są czyste, drożne. Jeśli nie, należy jak najszybciej przywrócić im drożność. Czasem bowiem wystarczy jedynie przepłukać je, by zaczęły działaś prawidłowo.

W sytuacji, kiedy zwykłe płukanie nie wystarcza, warto system mleczny rozkręcić, by mechanicznie usunąć zabrudzenia tam zastane. Istotne jest, by przed włożeniem części z powrotem, pozwolić im obeschnąć jak najdłużej.

Dysza do spieniania wymaga uwagi

Spienianie mleka odbywa się przy użyciu specjalnej dyszy. To ona narażona jest najczęściej na zabrudzenie. Warto poddawać ją regularnemu czyszczeniu. Jeśli tego nie robisz, z pewnością to ona jest winowajcą braku spienionego mleka w Twojej kawie.

Elektrozawór – czy działa poprawnie?

Elektrozawór to element ekspresu, który dość często poddaje się awarii. To dzięki niemu ekspres jest w stanie zasysać wodę, a także pobierać mleko z pojemnika. To on otrzymuje specjalny sygnał z modułu sterującego, by rozpocząć działanie. W sytuacji, kiedy ekspres nie jest w stanie spienić mleka, jedynie je gotuje, wtedy można sądzić, iż to właśnie elektrozawór jest tego przyczyną.

Układ elektroniczny  możliwą przyczyną braku spienionego mleka

W ekspresie może dojść do blokady spieniania mleka. Tego typu awaria spowodowana jest usterką modułu. Są to elektroniczne awarie, które dość łatwo można usunąć. Pierwszy krok to dokładne sprawdzenie, czy wszystkie elementy w ekspresie są odpowiednio do siebie połączone oraz czy żadna nie jest obluzowana.